Úvodní stránka » Novinky » Francie – pobyt studentek

 

Partneři školy

Certifikáty školy


Škola získala akreditaci

Přijímací řízení

Centrum odborné přípravy

Kontakt

ŠKOLA

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Koperníkova 1429/22
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 338 932

E-mail:

Datová schránka:
4d6mi5r

IČ: 63459086

DOMOV MLÁDEŽE

Domov mádeže Štěchovice
Štěchovice 1315
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 036 411 - ústředna

E-mail:
dm@vetkm.cz

Language / Sprache

Spolupracujeme


ZKOLA70. výročí UNESCOCentra vzděláváníEU - peníze středním školámNa stromě - kácení a údržbaČasopis ZPŠ
Francie – pobyt studentek

Dobrý den do Kroměříže,

1) popíšeme vám režim dne ve škole:

Ráno budíček kolem 7:00 přijde vychovatelka a rozsvítí v pokoji. Pak máme do 7:30 čas na osobní hygienu a v 7:30 musíme odcházet z pokoje. Ráno si musíme ustlat postele a zvednout židličku. Byli jsme upozorněni na to, že se tu krade tak si musíme zamykat skříňky s všemi věcmi, nemusíme však uklízet, jelikož jim tady uklízí uklízečky. Na snídani máme asi půl hodiny do 8:00. Snídaně je vždy sladká a to: bagetka, máslo, marmelády nebo med, jogurt, nějaké ovoce, cereálie s teplým nebo studeným mlékem a z automatu si můžeme dát horkou čokoládu, kafe nebo čaj a pomerančový džus. V 8:00 začíná výuka, ale my máme hodinu volna, kterou trávíme v studijní třídě. Pak máme hodinu angličtiny s Nelly, kde většinou pracujeme na počítačích, kde posloucháme rozhovory anglicky mluvících lidí a nebo komunikujeme s ostatními studenty. Další 2 hodiny máme praxi s převážně chlapeckou třídou. Jelikož je tady velký areál, je tady hodně práce s úpravou terénu nebo rostlin a křovin. Stříháme stromky a plejeme záhonky nebo vozíme kůru jako dekoraci kolem záhonků a vše, co je potřeba.

Každý den máme oběd ve 12:00. Oběd tvoří: překrm- saláty, paštika; hlavní jídlo- kousek masa povětšinou gumové struktury, kuskus, rýže nebo dušená zelenina; desert- vždy sladký a nejlepší z celého obědu; potom sýry a ovoce- jablka, hrušky, pomeranče a mandarinky. Do 13:00 máme volno a čas trávíme venku na lavičkách (když je hezky) nebo posedáváme po chodbách. V 13:00 máme opět praxi, ale s jinou třídou a doděláváme práci co se nestihla nebo něco nového. V 15:00 máme svačinku – francouzky = récré. Před jídelnou stojí vždy vozík s bagetkama, čokoládou a ovocem. Po svačince se jdeme převléci do šaten se skříňkami a čekají nás 2 hodiny Tv. Když je hezky tak jdeme ven a hrajeme baseball na úrovni :-D a když prší nebo je velká zima tak jsme v tělocvičně, kde buď hrajeme voleyball, badminton nebo jsme v posilovně. 17:15 končí vyučování a my do 18:00 čekáme něž se otevře internát. Čekáme na chodbách školy, kde se povalujeme nebo se pokoušíme alespoň na chvíli připojit na internet. Od 18:00 do 19:00 máme volno na intru, tak odpočíváme. Ale v 19:00 nás opět vyhodí a musíme jít na večeři. Na večeři je zase předkrm- strouhaná mrkev nebo salátová okurka, s „dresingem“ hlavní jídlo je maso, co zbylo od oběda + nějaké nové maso popřípadě ryba a příloha. Samozřejmě nikdy nesmíme zapomenout na sladký desert nebo třeba jogurt. V 20:00 nás zmožené pustí na intr, kde musí být do 21:00 studní klid- tzn. ticho jak v hrobě. Od 21:00 do 22:00 se můžeme sprchovat a ve 22:00 přijde vychovatelka a zhasne a musí se jít spát, což pro nás po náročném dni nikdy není problém!

Jediným dnem, kdy se dostaneme ven z areálu školy je středa. Vyučování končí ve 12:00 a po obědě odcházíme do města. Válíme se v parku na sluníčku nebo jdeme do Carrefouru dokoupit zásoby na zbytek týdne :-) a zpět se vracíme až na večeři. Studenti ve škole se s námi snaží komunikovat, ale většinou angličtinu moc neovládají.

O víkendu v rodinách nabíráme ztracené síly a relaxujeme, komunikujeme s rodinou a kamarády a jezdíme na výlety jako např.: na lyže, k oceánu, do hor nebo nakupovat. Nebo občas trávíme společné večery u her nebo televize.

Tak se tu máme hezky, první měsíc uběhl jako voda. Samozřejmě už se těšíme domů, ale ty zbývající 2 měsíce si ještě pořádně užijem! B-) Čekají nás v dubnu ještě 2 týdny prázdnin a výlet do Paříže nebo Bordeaux ;-)

Všechny moc pozdravujeme!

Vanda a Jarča

2) výlet do Paříže

Čtrnáct dnů prázdnin ve Francii, pro někoho to znamenalo spánek a francouzské speciality, ale pro mě to byl vytoužený výlet do Paříže. Moje náhradní rodina se rozhodla, že navštíví své příbuzné v Paříži a přitom mně, alespoň ve dvou dnech ukáží, všemi opěvované romantické „město nad Sénou“. A tak jsme v sobotu 19.4.2014 po obědě, vyrazili z malého městečka Le Sen na 8 hodinovou cestu do Paříže. Kolem desáté hodiny večer, unaveni z cesty, kterou většina z nás, sice prospala pod tíhou tablet proti nevolnosti, jsme se konečně dostali do městečka St. Martin, které se nachází asi 45 minut cesty od Paříže. Ubytovali jsme se u tety mojí korespondentky, dali si tříchodovou francouzskou večeři a kolem 1 ráno jsme se rozešli do svých postelí.

V neděli jsme regenerovali svá tělíčka, stále ještě ztuhlá ze sedaček auta. Na Velikonoční pondělí byl rodinný oběd o asi dvaceti lidech a snad deseti chodech. Všichni vzrušeně konverzovali, se mnou občas někdo, kdo ovládal, alespoň základy angličtiny, prohodil pár slov. Oběd trval něco málo okolo 4 hodin a já vyčerpaná jídlem usnula. Úterý den „D“ celého týdne, po snídani jsme já, Marine, Mathias a Eloane odjeli do stanice St. Martin, kde jsme nastoupili na vlak do Paříže. Z vlaku jsme vysedli a přestoupili na metro do stanice Notre-Dame. Katedrála Notre-Dame de Paris, se v celé své kráse tyčila nad stanicí metra, stačilo jen přejít most. Chvíli jsme se kochali, zapózovali do objektivu a šli dál až k mostu Pont des Arts, který zatěžkávají stovky zámků zamilovaných párů z celého světa. Přešli jsme most, podívali se na pár dalších památek a šli na oběd do McDonalds, i když nesnáším rychlé občerstvení, byla to jedna z nejlevnějších alternativ. Po obědě, jsme se šli podívat na moderní umění Pompidou a pak směrem k muzeu Louvre s moderními, skleněnými pyramidami. A pak Obelisk a na náměstí Schanzelize, plné drahých obchůdků světových módních návrhářů až k Arc de Triomphe, který dominuje celému náměstí, to už byly asi čtyři hodiny odpoledne, začínalo se ochlazovat, a předpovídaný déšť, se dostavil při cestě k Eiffelově věži neboli Tour de Eiffel. Moc jsem se chtěla podívat na Paříž z výšky, ale řada, táhnoucí se pod celou věží nás od výstupu odradila. Tak jsme v dešti běželi najít stanici metra, abychom stihli vlak zpět do St. Martin

Ve středu ráno jsme seděli u snídaně všichni rozbolavělí a nevyspaní, ale večer nás Paříž čekala opět. Tentokrát až po západu slunce. Do té doby, jsme byli na návštěvě u pár příbuzných. Jakmile slunce zapadlo, vydali jsme se vstříc bazilice Sacré Coeur, v cestě nám však stálo snad tisíc schodů. Tak, když jsme zdolali poslední schody a uvedli plíce zpět do chodu, spatřili jsme Sacré Coeur, který byl osvětlený a v té tmě byl okouzlující! Chvíli jsme se kochali a poté jsme se šli podívat na celou noční Paříž, na ty milióny světélek a Eiffelova věž doslova zářila. Ve 23:00 začala světýlka na Eiffelově věži blikat a my jsme stáli pod věží a dívali se na tu krásu. Pak nás čekala dvouhodinová cesta domů. Ve čtvrtek, jsme se regenerovali a byli na večeři u rodiny. V pátek jsme navštívili Disneyland a v sobotu po obědě se rozloučili a opět se vydali do Le Sen. Byl to úžasný zážitek, opravdu mě omámil šarm Paříže.

Vanda Stratilová 3.C

Informační systém školy

Škola na facebooku

Dokumenty ke stažení

Jídelní lístek

Sdělení absolventům