Úvodní stránka » Novinky » Měsíc filmu na školách – Jeden svět

 

Partneři školy

Certifikáty školy


Škola získala akreditaci

Přijímací řízení

Centrum odborné přípravy

Kontakt

ŠKOLA

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Koperníkova 1429/22
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 338 932

E-mail:

Datová schránka:
4d6mi5r

IČ: 63459086

DOMOV MLÁDEŽE

Domov mádeže Štěchovice
Štěchovice 1315
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 036 411 - ústředna

E-mail:
dm@vetkm.cz

Language / Sprache

Spolupracujeme


ZKOLA70. výročí UNESCOCentra vzděláváníEU - peníze středním školámNa stromě - kácení a údržbaČasopis ZPŠ
Měsíc filmu na školách – Jeden svět

Jak jsme si připomněli Sametovou revoluci?

V rámci 10. jubilejního ročníku Příběhů bezpráví, věnovaného 25. výročí sametové revoluce, jsme  dne  3. 11.2014 zhlédli film Z deníku Ivany A., který  nám přiblížil situaci v tehdejším Československu. Předlohou filmu je autentický deník osmnáctileté Ivany A., který reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Dozvěděli jsme se, jak prožívala rok 1989 jako studentka střední školy ve čtvrtém ročníku a jak pociťovala změny ve společnosti společně s rodinou. Ani jsme si nedokázali představit, jak těžké to muselo být pro studenty a nejen pro ně. Vycestovat do zahraničí nebylo tak jednoduché jako nyní, to samé se týkalo i studia na vysokých školách. Detailně nám ve filmu popsala komplikované přípravy blížícího se maturitního večírku současně s tíživými událostmi Palachova týdne, všemi neoblíbené oslavování 1. Máje a první rodinnou, ne příliš snadnou, cestu na „Západ“.

Druhou částí programu byla beseda s novinářem Mgr. Zdeňkem Matyášem, který nám popsal tuto dobu dle vlastních vzpomínek. Jeho vyprávění bylo velmi zajímavé. Nejvíce nás zaujal jeho zážitek, když nám vypravoval, jak byl v zahraničí a nějaká cizinka od něj chtěla odkoupit džíny, jelikož v té době byl tento typ oblečení velmi neobvyklým a vzácným. Donesl nám ukázat i Rudé právo, časopisy z tehdejší doby, gramofonové desky a jedna z nich byla podepsána Václavem Havlem.

Po zhlédnutí filmu a následné besedě se v nás objevily smíšené pocity. Porovnali jsme události roku 1989 s dnešní dobou a uvědomili jsme si, že dnešní doba není tak špatná, jak si myslíme a rozhodně bychom nechtěli udělat krok zpět a žít za doby komunismu.

Studenti 1.C

Informační systém školy

Škola na facebooku

Dokumenty ke stažení

Jídelní lístek

Sdělení absolventům