Úvodní stránka » Novinky » Návštěva francouzských studentů

 

Partneři školy

Certifikáty školy


Škola získala akreditaci

Přijímací řízení

Centrum odborné přípravy

Kontakt

ŠKOLA

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Koperníkova 1429/22
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 338 932

E-mail:

Datová schránka:
4d6mi5r

IČ: 63459086

DOMOV MLÁDEŽE

Domov mádeže Štěchovice
Štěchovice 1315
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 036 411 - ústředna

E-mail:
dm@vetkm.cz

Language / Sprache

Spolupracujeme


ZKOLA70. výročí UNESCOCentra vzděláváníEU - peníze středním školámNa stromě - kácení a údržbaČasopis ZPŠ
Návštěva francouzských studentů

Dne 30. 3. 2014 dorazila v rámci projektu Leonardo skupina 22 studentů a dvou pedagogů z dalekého Neracu na jihu Francie poblíž Bordeaux. Skupina plná chlapců za tyto dva týdny odvedla kus práce, za kterou jsme jim více než vděční. Cestičky, chodníčky, keříky, sestříhaný živý plot a plno dalších prací zvládli udělat za pouhé dva týdny. Francouzi nastoupili v plné polní a nebáli se práce. Odhodlanost, síla a cit pro zahradnictví přijeli s nimi až z jihu. Pracovitost ale nebyla jejich jedinou kladnou stránkou. Přijelo 24 lidí s přátelským a laskavým srdcem, kteří se stali našimi kamarády. V pátek 11. 4. nastal den slavnostního ukončení dvoutýdenního pobytu francouzských studentů u nás v Kroměříži. V 9 hodin jsme se všichni sešli na radnici, kde nás čekalo oficiální rozloučení města Kroměříže se studenty z Francie. Slova se chopily i obě paní ředitelky. Padala slova plná vděku, pravdy a každé slovo vycházelo ze srdce.

Po rozloučení na radnici jsme si s našimi přáteli z Francie prošli město, kde si ještě mohli nakoupit drobnosti pro potěšení svých rodin a přátel.

Odpoledne nás čekal na internátě slavnostní oběd, při kterém se studentům rozdaly upomínkové předměty a certifikáty o absolvování této mezinárodní praxe. Jako překvapení jsme si pro naše francouzské přátele připravili velký dort, na kterém se z růžiček honosila vlajka Francie a zahradnické prvky.

Nakonec pak nastal zlatý hřeb celého dne, kdy jsme oficiálně ukončili tuto francouzskou návštěvu. Pro zpečetění našeho česko-francouzského přátelství jsme se rozhodli zasadit strom přátelství. Výběr padl na dub korkový, který se dožívá až 200 let. Dub přivezla sama paní ředitelka z Francie, která přijela na slavnostní ukončení tohoto mezinárodního projektu. V zemi jsme pro budoucí generace nechali i vzkaz. Po zasazení dubu jsme se už opravdu museli rozloučit, i když nám to bylo líto.

Mnohým z nás probleskla v hlavě smutná myšlenka, a to, že se spolu už asi nikdy neuvidíme. Za tyto dva týdny jsme si na sebe všichni zvykli, pracovali jsme společně, obohatili se o jinou kulturu a navázali nová přátelství. Francouzi u nás nebyli jen na návštěvě, stali se našimi spolužáky, kamarády a ukázali nám, jaká mají laskavá srdce. Tento projekt nepřinesl jen francouzům poznání cizí země, přinesl toho spoustu i nám.

„Přátelství může vzniknout kdykoli, kdekoli a s kýmkoli, jen se mu nesmíme bránit.“

 

Hilda Pešlová 3. B

Informační systém školy

Škola na facebooku

Dokumenty ke stažení

Jídelní lístek

Sdělení absolventům