Taufer´s Veterinary High School in Kroměříž

is the school with a long tradition, established in 1952. Since that time the school has been educating veterinary assistants and high quality professionals in farming and cattle breeding. According to the modern trends students can specialize in one of the three branches – veterinary prevention, exotic animal care and hygiene and food processing. An integral part of education is also practical training on farms, in food-processing plants, a zoo, stud farm, veterinary surgeries and a town kennel.

Future carrier

Most students enter either University of Veterinary and Pharmaceutical Sciences Brno or Mendel University of Agriculture and Forestry Brno or a faculty of science studying ecology, biology etc. Also for those who do not enter a university there is a wide choice of opportunities to start working carrier. Education and a practical training allows the school-leavers to work with agricultural and cattle-breeding farms, as veterinary assistants or laboratory personnel. They can apply for being employed as inseminators, environmentalists, and biotechnitians. A lot of them work with local authorities and state institutions.

Leisure time

There is a large variety of after school activities. The students can become members of a kynology, horse riding or game-keeping circle. Photographical and computer hobby groups offer another possibility how to spend free time. Sport-lovers can make use of a fitness, gym and playground which are the part of the school area.

International collaboration

The school has been taking part in international projects with France (Comenius 1-language project), Italy (Leonardo da Vinci –mobility project) and Poland (Leonardo da Vinci-mobility project). The collaboration with the partner school in Slovakia is very fruitful as well.

Příměstský tábor