Partneři školy

Certifikáty školy


Škola získala akreditaci

Přijímací řízení

Centrum odborné přípravy

Kontakt

ŠKOLA

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Koperníkova 1429/22
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 338 932

E-mail:

Datová schránka:
4d6mi5r

IČ: 63459086

DOMOV MLÁDEŽE

Domov mádeže Štěchovice
Štěchovice 1315
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 036 411 - ústředna

E-mail:
dm@vetkm.cz

Language / Sprache

Spolupracujeme


ZKOLA70. výročí UNESCOCentra vzděláváníEU - peníze středním školámNa stromě - kácení a údržbaČasopis ZPŠ
Zielona Góra 2016

Polsko 2016

V sobotu 28. 5. 2016 se studentky 2. a 3. ročníku spolu s vedoucí Mgr. Jarmilou Marciánovou a hlídačem Albertem Marciánem alias Bertíkem vydaly na mezinárodní praxi v rámci projektu Erasmus+ do hiporehabilitačního střediska Zielona Góra v Polsku.

Naše výprava začala v Otrokovicích, odkud jsme jely do Katowic. Poté jsme pokračovaly na cestě do Wroclawi, následně do Weglinieci a nakonec do Zielone Góry, kde nás očekávaly Magda s Karolinou, které nás odvezly auty do střediska. Po příjezdu jsme se ubytovaly v hotelu, kde jsme strávily příjemné 2 týdny.

Areál Zielonogorského klubu jezdeckého je velmi krásný a rozlehlý. Nachází se zde 2 stáje  s 30 koňmi, 3 pískové venkovní jízdárny, krytá hala, kolotoč pro koně, kruhovka, ohrady, které jsme pracně natřely, hiporehabilitační lesní stezky a pro klienty hotel, restaurace, rehabilitační bazén, sportovní hřiště a ohniště.

Náš každodenní program začínal ranním krmením, kdy jsme koním dávaly seno a oves, poté pokračoval snídaní v 8:30, před kterou si některé z nás chodily zaběhat do přilehlých borovicových lesů. V 9:00 jsme se rozdělily na 2 skupiny, kdy jedna skupina pomáhala u hiporehabilitace připravovat koně, vodit je a asistovat při jízdách klientů. Druhá skupina si nachystala barvy, štětce, ředidlo a vyrazila natírat ohrady. V dopoledních hodinách jsme si chystaly koně k jízdám. Na jízdárně jsme zlepšovaly své jezdecké dovednosti. Na jízdách nás pečlivě trénovala Magda, Kristýna a Karolína, se kterou jsme si za odměnu za tvrdě vykonanou práci vyjely na nádhernou jízdu do terénu, kterou jsme si náramně užily. V 14:00 jsme se hladové přiřítily na oběd do hotelové restaurace, kde nám vždy připravili chutné jídlo. Odpoledne se skupiny přehodily, koně jsme vyměnily za štětce a štětce za koně. Na večeři jsme chodily v 19:00 a měly jsme vždy hojně prostřený stůl. Po večeři jsme pomáhaly při večerním krmení a zametání stájí. A konečně nastal zasloužený odpočinek, který jsme využily na večerní návštěvu bazénu, opékání špekáčků a hraní minigolfu a stolního tenisu.

Během pobytu jsme navštívily starobylé polské město Zielona Góra, kde jsme si prohlédly centrum města a Palmiarieň -  botanickou zahradu, u které jsme se vyfotily s bronzovým koněm, a jak praví pověst, kdo pohladí koňské ucho, zase se do Zielone Góry vrátí. Podívaly jsme se do nákupního střediska Fokus, kde jsme si daly vynikající zmrzlinové poháry a také jsme si koupily něco na památku v podobě magnetů, pohledů a typických polských krowek.

Při provádění hiporehabilite jsme se naučily nové způsoby asistence a získaly jsme nové zkušenostmi. Musely jsme koně vyčistit, nauzdit, dát madla s dečkou a poté jsme vodily klienty na koních v lese, nebo za nepříznivého počasí v kryté hale. Dále jsme pomáhaly jako asistenti hiporehabilitace. Když nepřálo počasí, tak jsme umývaly  a mazaly sedla a postroje.

O víkendu se konaly ve středisku závody a svatba. Na svatbu jsme chystaly koně do bryčky, umývaly je, čistily a pletly „korečky“. Na závodech jsme účinkovaly jako fotografky a také jsme pomáhaly čistit a připravovat koně.
Poslední večer jsme strávily s Karolínou a Magdou, které nám předávaly Europassy. Večer jsme si náramně užily, popovídaly si a pomalu se loučily.

V neděli 12. 6. 2016 jsme v 5 hodin ráno opustily středisko, kam se chystáme určitě někdy vrátit. Na zpáteční cestě jsme zažily dramatické chvíle při přestupu ve Wroclawi, kde jsme měly pouhé 3 minuty na přestup do vlaku do Katowic. Ovšem jako studentky veteriny, v čele s  Mgr. J. Marciánovou a Bertíkem, jsme to úspěšně zvládli!

Studentky 2. a 3. ročníku

Informační systém školy

Škola na facebooku

Dokumenty ke stažení

Jídelní lístek

Sdělení absolventům