Úvodní stránka » Novinky » UNESCO workshop 2018

 

Partneři školy

Certifikáty školy


Škola získala akreditaci

Přijímací řízení

Centrum odborné přípravy

Kontakt

ŠKOLA

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Koperníkova 1429
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 338 932

E-mail:

Datová schránka:
4d6mi5r

IČ: 63459086

DOMOV MLÁDEŽE

Domov mádeže Štěchovice
Štěchovice 1315
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 036 411 - ústředna

E-mail:
dm@vetkm.cz

Language / Sprache

Spolupracujeme


ZKOLA70. výročí UNESCOCentra vzděláváníEU - peníze středním školámNa stromě - kácení a údržbaČasopis ZPŠ
UNESCO workshop 2018

Vánoce se nám kvapem blíží, a protože na učení už nebyla nálada, zpříjemnili jsme si jeden z posledních dnů tohoto roku, jako již tradičně, předvánočním UNESCO wokshopem. V rámci projektového týdne UNESCO Pro školní rok 2018/2019 byla vyhlášena pro Sítě přidružených škol UNESCO v ČR následující témata projektu Týdne škol UNESCO:

  • Mezinárodní rok jazyků původních obyvatel
  • Mezinárodní rok umírněnosti
  • Mezinárodní rok periodické soustavy prvků

Letošní témata dávala spoustu možností na zpracování a nikdo se ve tvorbě a vymýšlení rozhodně neomezoval. Tři naprosto odlišná témata dávala studentům možnost, zvolit si směr, jaký se jim nejvíce líbil. Periodická tabulka prvků s Mezinárodním dnem jazyků si mezi sebou dost konkurovaly a u studentů vítězily víc než Mezinárodní den umírněnosti.

Jak už jsem zmínila, každá třída pojala své téma osobitě a bylo vidět, že kreativita našich studentů je patřičně rozvinutá. Většina pojala své téma jak humorně, tak i odborně, takže zážitek z nových poznatků byl doplněn i vtipnou scénkou. Třída 2.C nás seznámila s několika významnými prvky v Periodické tabulce včetně jejich vlastností, místa těžby a jejich využití. Za to třída 3.A si vybrala pouze jeden důležitý prvek a to železo a také nám ukázala, jak je tento materiál ceněn mezi jistými vrstvami naší společnosti a sběrnými dvory. Žáci z 1.C nás mile potěšili „zazpívanou chemií“ s vlastním doprovodem kytar a také docela překvapili poměrně složitou křížovkou, která zaskočila i třeťáky. Všechna čest, naši milí prváčci. Třída 2.A spolu s 3.B nám představili významnou chemičku Marii Curii Sklodowskou, objevitelku dvou radioaktivních prvků v PSP. Dalšího významného chemika, tentokráte z naší vlasti, Otta Wichterleho nám ukázala 3.C a předvedla nám, jak asi vypadal jeho největší objev a vynález – kontaktní čočky.

Oproti tomuto si třídy 4.A, 4.B a 1.B zvolily za téma Mezinárodní den jazyků, a i když měly tyto třídy směr společný, každá nám předvedla zcela něco úplně jiného.

Žáci z 4.B nám, jako už skoro tradičně ukázali, že není slovo jako slovo a že není ani téma jako téma. Nad všemi vyzráli a předvedli nám svou krásnou prezentaci ohledně zvířecích jazyků jakožto orgánu chuti. Dozvěděli jsme se jak spoustu základních věcí, které by měl znát každý člověk, a věcí, které by měl znát každý student Veteriny, tak i několik zajímavostí. Na závěr jsme se vrátili k původnímu významu tohoto tématu a zkusili si, jak je těžké se dorozumívat mezi lidmi, když každý mluví jiným jazykem. Dostali jsme zadanou situaci a měli vysvětlit rukama noha s pár základními slovíčky v našem cizím jazyce ostatním, co chceme udělat. Řeknu vám, není to tak jednoduché, jak to zní, a kdybychom se měli dorozumívat tak, jak jsme to předváděli před našimi spolužáky třeba v cizí zemi, myslím, že naše důstojnost by značně utrpěla. Nicméně bychom se všichni minimálně alespoň pobavili.

Od jazyku zpátky k jazykům. Zatímco 4.B si věci udělala po svém, 4.A spolu s 1.B přemýšleli podobně. Dostali jsme se do doby amerických indiánů, jejichž kouzelný jazyk a především jejich úchvatná jména jako třeba Smrdutá mršina, učarovali žákům 4.A, kteří se s námi o tyto poznatky museli podělit formou humorné velmi povedené scénky. Děkujeme ti, náčelníku, Malé péro.

Ano, zatímco většina studentů pojala svá témata humorně, žáci 1.B se rozhodli podívat na věci z úplně jiného úhlu a připomenout hlavní význam těchto UNESCO workshopů – nezapomínat a brát si poučení z minulosti. Jejich autentická scénka o tom, jak to vypadalo na internátních školách, kam byli mladí indiáni odvlečeni na převýchovu z jejich rodného jazyka, smazala úsměv na tváři všem divákům. Herecké výkony byly obdivuhodné, ale nejhorší bylo, že vše, co ukazovali, byla pravda, podle svědectví, která nám nakonec přečetli.

Jakožto snad jediná třída, která si vybrala něco ze směru Mezinárodního dne umírněnosti, byla 2.B, která nám opět s humorem a nadsázkou představila základní světová náboženství.

Všem studentům se jejich projekty povedli a myslím, že to byl dobře strávený den, jeden z letošních posledních. A doufám, že se nám i ty zbývající takto povedou. Tak Veselé Vánoce! A šťastný Nový rok 2019.

Zuzana Burgetová 2.A

Informační systém školy

Dne 30.4.2019 byly zveřejněny výsledky přijímacího řízení.

Škola na facebooku

Dokumenty ke stažení

Jídelní lístek

Sdělení absolventům