Úvodní stránka » Novinky » Zielona Góra – Polsko 2013

 

Partneři školy

Certifikáty školy


Škola získala akreditaci

Přijímací řízení

Centrum odborné přípravy

Kontakt

ŠKOLA

Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž
Koperníkova 1429/22
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 338 932

E-mail:

Datová schránka:
4d6mi5r

IČ: 63459086

DOMOV MLÁDEŽE

Domov mádeže Štěchovice
Štěchovice 1315
767 01 Kroměříž

Telefon:
573 036 411 - ústředna

E-mail:
dm@vetkm.cz

Language / Sprache

Spolupracujeme


ZKOLA70. výročí UNESCOCentra vzděláváníEU - peníze středním školámNa stromě - kácení a údržbaČasopis ZPŠ
Zielona Góra – Polsko 2013

Ve dnech 5. – 20. května letošního se zúčastnili žáci naší školy mezinárodní praxe projektu Leonardo da Vinci.

Projekt probíhal v Hipoterapeutickém středisku Przylep ve spolupráci s Zielonogorským  jezdeckým klubem uprostřed krásných a malebných borovicových lesů.

Toto středisko patří v Evropě k prestižním a vysoce ceněným pracovištím.

Našim pobytem nás provázela ředitelka a terapeutka hipoterapie Mgr. Magda Machowicz, která nám zkušenějším byla zároveň i trenérkou při vyjížďkách do okolí, věnoval se nám i trenér sportovních  koní Ing.Konrád Jarowicz a instruktorky jízdy a hiporehabilitace Karolina, Kryša  a Veronika.

Celý areál byl velice rozlehlý. Zahrnoval dvě velké stáje s třiceti krásnými koňmi, obrovskou krytou halu, v okolí byly tři písčité jízdárny a dva prostorné výběhy. Pro handicapované klienty je zde bezbariérové ubytování, venkovní nově postavené hřiště, bazén, tělocvična a posilovací stroje, které slouží v době  volna za příznivého počasí ke zlepšení koordinace pohybu a k zábavě.

Mezinárodní praxe se zúčastnily Kristýna Hronová, Kristýna Dvořáková, Martina Kracíková, Radka Kadlčková, Lidka Janýšková, Petra Hrochová, Eliška Fojtková a Nika Uherková.

Pedagogický dozor měla na starosti Mgr. Jarmila Marciánová.

A jaký byl náš denní program?

Začínalo se v 7.00 hodin ranním krmením, kdy jsme koním dávaly seno, oves, popřípadě jsme přistýlaly  boxy slámou.

V 8.00 hodin nás čekala vydatná snídaně a po ní v 8.30 jsme vyháněly koně do výběhů.

Od 9.00 hodin jsme pracovaly rozděleny do dvou skupin. První skupina pomáhala připravovat a vodit koně při hipoterapii a druhá skupina natírala silně zrezavělé ohrady opět na bílo.

Po skončení hipoterapie jsme každá dostala přiděleného koně a připravila si ho na jízdu. Koně jsme si samy očistily, nauzdily a nasedlaly.  Jízdy probíhaly na třech různých jízdárnách, kde jsme procvičovaly jak krok, klus, cval, tak i jízdárenské figury, přechody přes kavalety a jednoduché skoky.

Jízdy jsme si užívaly celé dvě hodiny a ve 14.00 hodin byl vydatný  oběd.

Odpoledne v  15.30 se skupiny vyměnily, první natírala výběhy a druhá skupina pracovala při hipoterapii.

Večeři jsme měly v 19.00 hodin a poté v 19.30 už jen večerní krmení koní a pak zasloužené volno.

Pro upřesnění, hipoterapie je moderní hiporehabilitační metoda s komplexním bio – psycho – sociálním působením koně na lidský organismus. Přenášením pohybu koňského hřbetu na lidské tělo dochází ke stimulaci centrálního nervového systému.

Za příznivého počasí probíhala v okolních lesích a za nepříznivého počasí v kryté hale.

Našim úkolem bylo koně vyčistit, nauzdit, upevnit madla a připravit koně k terapii. Postupně jsme koně přiváděly k nástupní rampě, kde na ně za pomocí terapeutů nasedali handicapovaní klienti. Terapeutická jízda trvala 30 minut a instruktorky v ní pro klienty  připravovaly různá cvičení na rovnováhu, pozornost či motoriku. Koně byli většinou klidní a hodní, někdy však být vodičem nebylo vůbec jednoduché.

Nejen prací u koní je člověk živ. A tak jsme nafasovaly barvy, štětce, ředidlo a natíraly a natíraly a natíraly…

Upřímně ovšem musíme říci, že nejvíce jsme se těšily na jízdu na koních a na čas strávený s našimi

Volný čas jsme trávily každý den jinak.

Po večerech jsme hrály karty nebo dostihy a sázky. Prožily jsme také dva krásné večery s našimi novými kamarády z Polska a Německa, kdy jsme u ohně hráli na kytary, zpívali a tančili. Někteří z nás trávily volná odpoledne v sedlovně a mazali a mazali. Musím tady říci, že pracovní výkon Niky při údržbě sedlového materiálu Poláky doslova šokoval a nešetřili slovy chvály a obdivu.

Dvakrát jsme rozvířily vodní hladinu bazénu s masážními tryskami, který je umístěn přímo v areálu a který slouží handicapovaným klientům k plavání a cvičení s terapeuty.

Navštívili jsme také historické centrum Zieloné Gory,viděli jsme starobylé památky a mohli jsme blíže poznat polskou kulturu.

Poslední večer jsme strávili s Magdou a jejími dcerami, kdy nám slavnostně spolu s magistrou Marciánovou předaly Europassy.

Co si odvážíme?

Při nových setkáních jsme poznaly nové kamarády, naučily jsme se komunikovat s handicapovanými lidmi a nové poznatky můžeme uplatnit jak ve výuce, tak v praxi. Zdokonalily jsme se v jízdě na koni a v cizích jazycích. Velkým zážitkem pro nás bylo starobylé město Zielona Góra.

A naše přání?

Příští rok nasednout zase do vlaku a hurááá do Zielone Góry!!!!!


Informační systém školy

Škola na facebooku

Dokumenty ke stažení

Jídelní lístek

Sdělení absolventům